W stanie płynnym odznacza się barwą jasnożółtą. W ciągu kilku dni krystalizuje. W celu poprawienia jego struktury w kierunku „luźniejszej” konsystencji skrystalizowanego miodu pszczelarze stosują zabieg kremowania miodu, który polega na delikatnym mieszaniu miodu przez około 3 dni z przerwami czasowymi. Proces ten rozbija cząsteczki skrystalizowanego miodu do bardzo drobnych postaci co powoduje, że miód jest łatwiejszy w rozsmarowywaniu. Jest to miód o największej zawartości glukozy i aminokwasów.
Szczególnie wartościowy dla wątroby i dróg żółciowych. Dobrze wpływa na serce i naczynia wieńcowe. Warto stosować go w stanach zapalnych dróg oddechowych.
Dostępne gramatury: 1,2 kg, 0,6 kg, 0,35 kg
Wśród amatorów miodów utarło się mniemanie, iż jest on najlepszy w smaku i aromacie. Wyróżnia się on silnym zapachem przypominającym woń kwiatów lipy. Jest ostry w smaku z nutą lekkiej goryczki. Krystalizuje po około 1-2 miesięcy. Po skrystalizowaniu ma barwę lekko pomarańczową. Często występuje w połączeniu ze spadzią i wówczas jego barwa jest znacząco ciemniejsza.
Jego wartość w naszym jadłospisie to przede wszystkim stosowanie w przypadku chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Wspiera też działanie naszego serca i układu krążenia oraz układu nerwowego – dobry na stres.
Dostępne gramatury: 1,2 kg, 0,6 kg, 0,35 kg
Ma kolor ciemno herbaciany do brunatnego. Po skrystalizowaniu przybiera barwę nieco jaśniejszą. Krystalizacja tego miodu zachodzi bardzo wolno - nawet do roku czasu. Kryształy jego są bardzo duże i mają dosyć twardą strukturę. Krystalizacja zachodzi na dnie słoika podczas gdy na powierzchni pozostaje płynny. W smaku jest dosyć ostry z nutą kawową. Jego zbawienne działanie wspiera nasz układ krążenia w przypadkach miażdżycowych, bardzo dobry jest dla naszej wątroby. Ma działanie odtruwające. Spożywamy go również w przypadkach niedokrwistości i niedoboru żelaza.
Dostępne gramatury: 1,2 kg, 0,6 kg, 0,35 kg
Czysty miód z robinii akacjowej jest prawie bezbarwny. W smaku i zapachu jest bardzo delikatny, lekko mdły. Po skrystalizowaniu ma barwę białą do słomkowej.
Wspiera nasz organizm w zaburzeniach przewodu pokarmowego, chorobach nerek i układu moczowego, dobry jest też w jesienno-zimowych przeziębieniach.
Dostępne gramatury: 1,2 kg, 0,6 kg, 0,35 kg
W stanie płynnym ma kolor jasnożółty, po krystalizacji jasnobrązowy. W smaku jest bardzo delikatny.
Ze względu na wielorakość zawartych pyłków szczególnie polecany jest dla osób starszych jako skarbnica mikroelementów, kwasów, witamin. Wspomaga nasz organizm w stanach alergicznych dróg oddechowych, w przypadkach wyczerpania fizycznego i psychicznego.
Jest bardzo przydatny dla naszego serca i naczyń krwionośnych.
Dostępne gramatury: 1,2 kg, 0,6 kg, 0,35 kg
Przypomina swoją konsystencją galaretkę o barwie ciemno pomarańczowej. Krystalizuje dosyć szybko zmieniając wówczas swoją barwę na jasno pomarańczową.
Ma silny aromat a w smaku jest przyjemny, mało słodki, lekko gorzkawy. Jego zbawienne działanie ukierunkowane jest szczególnie na nerki i drogi moczowe oraz gruczoł krokowy. Stosujemy go również w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz jelit i żołądka.
Dostępne gramatury: 1,2 kg, 0,6 kg, 0,35 kg
Ten miód to kwintesencja tego wszystkiego co najzdrowsze w przyrodzie. Łączy w sobie właściwości miodu wielokwiatowego i pyłku pszczelego. Z tego też powodu jest bardzo wartościowym produktem wpływającym na nasze zdrowie. Zarówno z miodu wielokwiatowego jak i z pyłku pochodzi duża zawartość całej gamy witamin i mikroelementów, aminokwasów, flawonaidów. Dla tych osób, które nie lubią spożywać samego pyłku – przygotowujemy miód z zawartością 10% pyłku pszczelego – poddając pyłek mrożeniu i suszeniu, a następnie w długim procesie mieszania łączymy te dwa produkty. O właściwościach miodu i pyłku – czytaj tutaj.
Dostępne gramatury: 0,35 kg
To inaczej sok roślinny pobrany przez owady żerujące na liściach, gałęziach i igłach drzew. Zostaje on przez nie przetworzony, a następnie wydalony w postaci płynu o słodkim posmaku (owady te nie trawią bowiem cukrów, zadowalając się białkami pobieranymi z soku), a krople osiadają na liściach.
Wśród owadów biorących udział w procesie powstawania spadzi wyróżniamy mszyce, czerwce oraz miodówki. Słodycz spadzi wabi pszczoły, które zbierają ją z liści i gałęzi i transportują do ula. Tam ulega ona dalszej fermentacji i zamienia się w produkt ostateczny - miód spadziowy.
Dzięki temu, że miód ten powstaje z drzew znajdujących się w najczystszych lasach, można poczuć zapach żywicy i igliwia. Miód spadziowy możemy podzielić na dwa gatunki. Jest to tzw. spadź liściasta, która pochodzi najczęściej z drzew lipy oraz spadź iglasta, zazwyczaj świerkowa i jodłowa.
Najczęściej spadź z drzew liściastych zbiera się w Polsce z lipy, klonów oraz dębów a spadź z drzew iglastych pochodzi najczęściej z modrzewia, sosny i świerku.
To wyjątkowo aromatyczna mieszanka najbardziej wartościowych składników – nektaru lipy i spadzi z drzew liściastych oraz iglastych. Charakteryzuje się barwą ciemniejszą niż miód lipowy ze względu na zawartość ciemnej spadzi. Najciekawszy wśród aromatów miodu. Najlepszy na jesienno-zimowe przeziębienia i depresje. Wspiera nasz układ odpornościowy i dodaje energii.
Dostępne gramatury: 1,2 kg, 0,6 kg, 0,35 kg
Jest najczęściej bardzo ciemny w kierunku ciemnej zieleni lub szarości. W stanie płynnym jest prawie czarny. Smak jego jest bardzo mocny z odcieniem posmaku żywicy.
Miody spadziowe posiadają prawie czterokrotnie wyższą zawartość związków mineralnych niż miody nektarowe. Jego wartości lecznicze ukierunkowane są szczególnie na leczenie górnych i dolnych dróg oddechowych. Warto go spożywać w chorobach przewodu pokarmowego, przy zaparciach i biegunkach. Jego zbawienne działanie jest rozpoznane również w przypadku chorób serca, naczyń krwionośnych i nerwic.
Dostępne gramatury: 1,2 kg, 0,6 kg, 0,35 kg
Ten rodzaj miodu ma szerokie zastosowanie lecznicze. Polecany jest zwłaszcza dla osób cierpiących na problemy z drogami oddechowymi, ale nie tylko. Swoje zastosowanie znajduje również w chorobach układu moczowego, jelit, dróg żółciowych oraz wątroby. Obniża ciśnienie tętnicze krwi i polepsza krążenie.
Miód spadziowy z drzew liściastych jest również niezwykle przydatny we wszelkiego typu schorzeniach lub ranach skóry, takich jak oparzenia czy odmrożenia. Przyspiesza bowiem proces gojenia się ran.
Dostępne gramatury: 1,2 kg, 0,6 kg, 0,35 kg
Gospodarstwo Pasieczne
"Nasza Pasieka"
Beata Malik
Skorochów 34, 48-300 Nysa
e-mail: malibe1@wp.pl
tel. 515 115 055
tel. 668 474 846